http://www.polatnarenciye.com.tr

simple site maker

LİMON

Ürünlerimiz / Narenciye / Limon

Mobirise

Sicilya kaynaklı olan enterdonat, ülkemiz limon üretiminin 1/3'ünü oluşturmaktadır. Meyve çapı ortalama 57.78 mm, uzunluğu 83.34 mm, ağırlığı 108.14 gr’dır. Olgunluk döneminde meyve suyu (usare) miktarı % 31.39'dur. Ülkemiz limon çeşitleri arasında en erkencidir. Olgunlaşma Eylül-Ekim ayları arasındadır ve genellikle ihracat çeşididir.

İtalyan kökenli olduğu sanılan bu çeşit, ülkemizdeki üretimi ve depolanması en fazla olanıdır. Meyve ucunda fazla gelişmemiş olsa da bir meme taşır. Meyve elips seklinde, ortalama çapı 62.44 mm, uzunluğu 75.55 mm, ağırlığı 122.18 gr’dır. Olgunluk döneminde meyve suyu (usare) miktarı % 32.96'ya ulaşmaktadır. Verimi yüksek ve düzenli bir çeşittir. Hasadı Kasım - Şubat arasında yapılan bu çeşit, uygun koşullarda 9 ay kadar depolanabilir.

Devamlı çiçek açması, ince kabuklu ve kabuğunun pürüzsüz olması mayer limonların özelliğidir. En büyük dezavantajı sevkiyata gelmemesi ve sarartmada peteka ya meyyal oluşudur. Hasat zamanı geçirildiğinde meyve rengini kızartmakta ve asitide azalmaktadır. Egzotik rayihaya sahip bol verimli soğuğa karşı ağacı dayanıklı bir çeşittir.

Osmanlılar zamanında Filistin'in Yafa şehrinde bulunduğu için şehrin adını alır. Göbekli çeşitlerden evvel portakalın şahı olarak bilinen bir sofralık portakal olup en büyük lehte özelliği kabuğunun kolay soyulması ve dilimlerinin dilim dilim rahatlıkla ayrılmasıdır. Şire oranı azdır özelikle Şubat sonunda çok mükemmel bir rayihası ve kendine mahsus bir kokusu vardır. Meyvenin dışı kolay soyulması ve dilimlerinin dilim dilim rahatlıkla ayrılmasıdır. Şire oranı azdır özelikle Şubat sonunda çok mükemmel bir rayihası ve kendine mahsus bir kokusu vardır. Meyvenin dış formu hafif ovaldir. Mahsuru ağaç geç meyveye yatar çok bilgili bir gübreleme yapmak gerekir aksi takdirde meyveler iri ve kalın kabuklu olur.

Geçci bir çeşittir, Avustralya menşeili bir çeşittir. 1950 yılında bulunmuştur. Meyvesi küçüktür, şeker oranı yüksektir ağaç üstünde Hazirana kadar bekletilebilir, Nisan ayında harika bir rayiha ve lezzete sahiptir. Önemli bir mahsuru meyvelerinin üniform olmayışıdır.

Choose from the large selection of latest pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, content slider, responsive image gallery with lightbox, parallax scrolling, video backgrounds, hamburger menu, sticky header and more.

Adres

Gazi Mah. İnönü Blv. 691532 Sok. No:2/A
AKDENİZ / MERSİN

İletişim

Emai l: info@polatnarenciye.com
Tel : +90 (324) 646 4100
Fax : +90 (324) 646 2900