http://www.polatnarenciye.com.tr

css templates

MANDALİNA

Ürünlerimiz / Narenciye / Greyfurt

Mobirise

Satsuma mandarin çeşidi 1990’lı yılların başında Batum yolu ile ilk defa Rize yöresine girmiştir. Bu bölgeden sonra hızla Anadolu'nun diğer narenciye bölgelerinde denenenmiş ise de, diğer en önemli ekolojik alanını İzmir ilinin Gümüldür ve Seferihisar bölgelerinde bulmuştur. Diğer bölgelerimizde sınırlı olarak yetiştiriciliği yapmakta ise de, anaç ve ekolojik farklılıklar nedeni ile yaygınlaşması sınırlanmaktadır. Bu gelişmeyi sınırlayan en önemli faktör anaç (Üç yapraklı)’ın sadece pH'nin 4.56.0 arasında topraklara uyum sağlayabilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, bu tür belirli bölgelerimizin spesifik narenciye ürünü olma özelliğindedir. Çekirdeksiz olan çeşit, en erkenci mandarin çeşitlerinin başında gelir. Üç yapraklı üzerine asili kültürlerde hasat Ekim ayının ilk haftası başlar. Meyveleri basık şekilli, ortalama meyve çapı 51.22 mm, uzunluğu 51.22 mm, ağırlığı 99.59 gr’dır. Ülkemizde dış satıma yönelik en önemli mandarin çeşididir.

Cezayir kaynaklı olup, ilk defa Antalya Narenciye İstasyonu, tarafından 1936 yılında İtalya’dan yurdumuza sokulmuştur. Günümüzde daha çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Clemantine mandarininde incorn patibilite (seksüel uyuşmazlık) mevcuttur. Kapama bir Clemantine bahçesinde meyveler çekirdeksiz olmaktadır. Bahçe içinde veya yakınında çekirdekli mandarin veya dölleyici başka bir çekirdekli turunçgiller varsa çekirdekli meyve teşekkül eder. Ağacın iç ve dış tarafındaki meyvelerde de çekirdek bakımından fark bulunabilir. Meyve çapı ortalama 53.26 mm, uzunluğu 47.17 mm, ağırlığı 67.37 gr olan basık meyve tipine örnektir. Satsuma gibi erkenci bir çeşit olup, hasadı Ekim ayı ortalarında başlamaktadır.

Anavatanı İtalya olup, bugüne kadar yayılımı az olmuş ise de, son yıllarda yayılım eğilimi doğmuştur. Kırmızı et rengi ile tanınan bu çeşit, değişik ekolojik koşullara eterli uyum sağlamaktadır. Ancak bu değişik koşullara göre ortalama meyve çapı 65-75 mm, meyve uzunluğu 66-85 mm arasında değişmektedir. Keza, ortalama yeterli uyum sağlamaktadır. Ancak bu değişik koşullara göre ortalama meyve çapı 65-75 mm, meyve uzunluğu 66-85 mm arasında değişmektedir. Keza, ortalama meyve ağırlığı 142-185 gr arasında değişmektedir. Bu çeşidin meyveleri Aralık ayında olgunlaşmaya baslar ise de, uygun hasadı Ocak ayinin 2. haftasına rastlar. Olgun meyveler dökülmeye yatkın olduğundan hasat için geç kalınmamalıdır. Ambalaja ve uzun yol sevkiyatına uygun olan bu çeşidin meyve suyu oranı (usa-re )% 38.5 olduğundan sıkmalık olarak tüketime de uygundur. Periyodisite gösteren bir çeşittir.

Osmanlılar zamanında Filistin'in Yafa şehrinde bulunduğu için şehrin adını alır. Göbekli çeşitlerden evvel portakalın şahı olarak bilinen bir sofralık portakal olup en büyük lehte özelliği kabuğunun kolay soyulması ve dilimlerinin dilim dilim rahatlıkla ayrılmasıdır. Şire oranı azdır özelikle Şubat sonunda çok mükemmel bir rayihası ve kendine mahsus bir kokusu vardır. Meyvenin dışı kolay soyulması ve dilimlerinin dilim dilim rahatlıkla ayrılmasıdır. Şire oranı azdır özelikle Şubat sonunda çok mükemmel bir rayihası ve kendine mahsus bir kokusu vardır. Meyvenin dış formu hafif ovaldir. Mahsuru ağaç geç meyveye yatar çok bilgili bir gübreleme yapmak gerekir aksi takdirde meyveler iri ve kalın kabuklu olur.

Geçci bir çeşittir, Avustralya menşeili bir çeşittir. 1950 yılında bulunmuştur. Meyvesi küçüktür, şeker oranı yüksektir ağaç üstünde Hazirana kadar bekletilebilir, Nisan ayında harika bir rayiha ve lezzete sahiptir. Önemli bir mahsuru meyvelerinin üniform olmayışıdır.

Choose from the large selection of latest pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, content slider, responsive image gallery with lightbox, parallax scrolling, video backgrounds, hamburger menu, sticky header and more.

Adres

Gazi Mah. İnönü Blv. 691532 Sok. No:2/A
AKDENİZ / MERSİN

İletişim

Emai l: info@polatnarenciye.com
Tel : +90 (324) 646 4100
Fax : +90 (324) 646 2900