http://www.polatnarenciye.com.tr

web creation software

PORTAKAL

Ürünlerimiz / Narenciye / Portakal

Mobirise

Göbekli olan çeşitler ki bunlar çok ticari çeşitler olup ilk önce 1822 yılında Salvador'da doğal mutasyon sonucu bulunmuş A.B.D elçisi bir fidanını Washington D.C'ye yollamış ve Amerikan idaresinde fidanı Kaliforniya'ya göndermiştir. Burda da fidan ve çeşit üzerine titiz araştırmalar yapılmış ve fidana da Washington D.C'den gelen fidan diye adlandırılarak adı Washington olarak kalmıştır. Aralık ve Ocak da kemale eren bir çeşit olup sofralıkta rakipsizdir. Tek mahsuru stapborn virüsüne hassas oluşudur.Bunun diğer bir adı da BAHIA'dır. Ülkemizde de dikenli Washington adı verilir, sebebi fidan devresinde uzun dikenlerinin oluşudur. Washington Navel Brezilya'da önemli bir göbekli portakal çeşididir. 1907 de Bahia portakalının mutasyonundan üretilmiştir. Oval bir çeşit olup kolay soyulan, tatlı sulu bir çeşit olup kaliteli ürün için özellikle troyer anacı üzerinde netice alınabilmektedir. En büyük özelliği hasat sonrası hastalıklara dayanıklı oluşudur.

İspanya kökenli olan Valencia, ülkemize İtalya'dan getirilmiştir. Ülkemizde yaygınlığı sınırlı olan bu çeşit, geç mevsim portakalı olarak dünyada en çok üretilen bir portakal çeşididir. Mart-Nisan aylarında hasadı başlar ise de, ideal olgunluk dönemi Haziran ayı başlarında oluşur. Hasadı en geç Temmuz ayından önce tamamlanmalıdır. Zira, bu aydan itibaren meyve etinde bozunma (granulasyon) başlar. Meyve çapı değişik ekolojik şartlara göre ortalama 68-71 mm, meyve uzunluğu 67-73 mm ye meyve ağırlığı 150-160 gr arasında değişkenlik gösterebilir. Meyve suyu (usare) oranı % 45-54 arasında değişebilir. Bu nedenle hem sıkmalık, hem de sofralık olarak önemli bir çeşittir. Ağacın değişik ekolojik şartlara uyumu iyi olduğu gibi, sıcağa da en dayanıklı çeşitlerin başında gelmektedir.

Anavatanı İtalya olup, bugüne kadar yayılımı az olmuş ise de, son yıllarda yayılım eğilimi doğmuştur. Kırmızı et rengi ile tanınan bu çeşit, değişik ekolojik koşullara yeterli uyum sağlamaktadır. Ancak bu değişik koşullara göre ortalama meyve çapı 65-75 mm, meyve uzunluğu 66-85 mm arasında değişmektedir. Keza, ortalama meyve ağırlığı 142-185 gr arasında değişmektedir. Bu çeşidin meyveleri Aralık ayında olgunlaşmaya başlar ise de, uygun hasadı Ocak ayının 2. haftasına rastlar. Olgun meyveler dökülmeye yatkın olduğundan hasat için geç kalınmamalıdır. Ambalaja ve uzun yol sevkiyatına uygun olan bu çeşidin meyve suyu oranı (usa-re)% 38,5 olduğundan sıkmalık olarak tüketime de uygundur. Periyodisite gösteren bir çeşittir.

Osmanlılar zamanında Filistin'in Yafa şehrinde bulunduğu için şehrin adını alır. Göbekli çeşitlerden evvel portakalın şahı olarak bilinen bir sofralık portakal olup en büyük lehte özelliği kabuğunun kolay soyulması ve dilimlerinin dilim dilim rahatlıkla ayrılmasıdır. Şire oranı azdır özelikle Şubat sonunda çok mükemmel bir rayihası ve kendine mahsus bir kokusu vardır. Meyvenin dışı kolay soyulması ve dilimlerinin dilim dilim rahatlıkla ayrılmasıdır. Şire oranı azdır özelikle Şubat sonunda çok mükemmel bir rayihası ve kendine mahsus bir kokusu vardır. Meyvenin dış formu hafif ovaldir. Mahsuru ağaç geç meyveye yatar çok bilgili bir gübreleme yapmak gerekir aksi takdirde meyveler iri ve kalın kabuklu olur.

Geçci bir çeşittir, Avustralya menşeili bir çeşittir. 1950 yılında bulunmuştur. Meyvesi küçüktür, şeker oranı yüksektir ağaç üstünde Hazirana kadar bekletilebilir, Nisan ayında harika bir rayiha ve lezzete sahiptir. Önemli bir mahsuru meyvelerinin üniform olmayışıdır.

Choose from the large selection of latest pre-made blocks - full-screen intro, bootstrap carousel, content slider, responsive image gallery with lightbox, parallax scrolling, video backgrounds, hamburger menu, sticky header and more.

Adres

Gazi Mah. İnönü Blv. 691532 Sok. No:2/A
AKDENİZ / MERSİN

İletişim

Emai l: info@polatnarenciye.com
Tel : +90 (324) 646 4100
Fax : +90 (324) 646 2900